YOGA (YUJ) birlik, bütünlük, birleştirmek anlamına gelir…

Zen Zihni Baslangic Zihnidir, Shunryu Suzuki

Zen Zihni Başlangıç Zihnidir33325
Orjinal isim: Zen Mind, Beginner’s Mind
Shunryu Suzuki

Dharma Yayınları
/ Kişisel Gelişim Dizisi
İstanbul, 2006

Arka kapak:
ZEN ZİHNİ, Zen ustaları tarafından sizi kendinize geri getirmek ve sözcüklerin ötesine ulaştırmak için kullanılan bilmecemsi terimlerden bir tanesidir. “Kendi zihnimin ne olduğunu bilmiyorum” dersiniz, fakat Zen zihni nedir? “. Ardından kendinize sormaya başlarsınız: “İyi ama gerçekten kendi zihnimin ne olduğunu biliyor muyum?” Ve eğer, zihninizin ne olduğunu anlamak ya da onun bulunduğu bir yeri bulup bulamayacağınızı görmek için hareketsizce bir yere oturmayı denersiniz, o zaman Zen çalışmaya, sınırlanmamış zihninizi keşfetmeye başlarsınız. Bu ilk soruşturmanın saflığı, yalnızca ne olduğunuzu sormak, BAŞLANGIÇ ZİHNİ’dir.

Zen çalışmasının her aşamasında başlangıç zihni gereklidir. Bu açık bir zihin, hem süpheyi, hem olasılıkları içeren bir tutum ve olayları daima taze ve yeni olarak görme yeteneğidir. Bu tür bir zihin, yaşamın her alanında gereklidir. Başlangıç zihni, Zen zihninin çalışmasıdır.

Bu kitap büyük Zen Ustası Shunryu Suzuki’nin California’daki küçük bir Zen grubuna verdiği bir dizi konuşmadan derlenerek hazırlanmıştır. Suzuki, Zen burada ve bu andadır demektedir. Kitapta Zen, bir uygulama ve din olarak ele alınmış, meditasyon oturuşu ve solunumu açıklanmış, ikiliğin yokluğu, boşluk ve aydınlanma konuları ile ilgili temel yaklaşımlar ve anlayışlar anlatılmıştır. Bu kitapla, kişi Zen’in gerçekten ne olduğunu anlamaya başlamaktadır.